48. seminar slovenskega jezika, literature in kulture: Ideologije v slovenskem jeziku, literaturi in kulturi, Ljubljana 2012

48. seminar slovenskega jezika, literature in kulture: Ideologije v slovenskem jeziku, literaturi in kulturi, Ljubljana 2012

10 Lectures · Jul 2, 2012

About

Letošnji seminar, že 48. po vrsti, bo potekal pod krovno temo Ideologije v slovenskem jeziku, literaturi in kulturi. Ideologije niso umetno ustvarjene reči niti niso zgolj nekaj, kar nas teži in kar moramo prenašati, ampak je ideologija v vsakem od nas (naslovnica zbornika ilustrira oboje). Vse izjave so ideološke: prva je specisistična (privilegiranje svoje živalske vrste), sledijo avtoritarna, liberalistična, esteticistična, šovinistična, multikulturna in legalistična.

Pojem ideologija rabimo na različne načine – ozko ali široko, vrednostno ali nevrednostno. Nekateri ideologijo razumejo zelo široko, kot skupek prepričanj, ki jih imamo kot člani različnih skupin o vsem mogočem od bontona preko znanosti in umetnosti do politike in vere. V ožjem smislu so ideologija le politični -izmi, npr. liberalizem, socializem, komunizem, fašizem, morda še feminizem ipd. Kadar besedo rabimo široko, po navadi nima vrednostnega naboja; če jo pojmujemo ozko, kot napačno/sprevrnjeno zavest, takrat je ideologija nekaj slabega.

Na letošnjem seminarju jo razumemo široko: ideologija je sistem idej (prepričanj, načel, tradicij, mitov) neke družbene skupine, s katerimi ta prikazuje in upravičuje moralne, verske, politične, družbene, estetske, znanstvene in ekonomske interese skupine ter usmerja odločitve svojih članov. Ideologija posamezniku služi tako, da lahko moralno, politično, filozofsko upraviči svoje vedênje in prepričanja oz. stališča. Ta prepričanja dobimo s socializacijo postopno in, v nasprotju z znanostjo ali filozofijo, nesistematično ter pogosto celo neeksplicitno, pa tudi nezavedno. Posledično zagovarjamo svoja stališča in nasprotujemo tujim stališčem (se npr. deklariramo za leve in nasprotujemo desnim), ne da bi vedno dobro vedeli, kaj so temeljne ideje teh ideoloških pozicij. Ideologija je relativno koherentna in dokaj vseobsegajoča, zato nam lajša odločitve in nam tuje naredi domače, da ga laže sprejmemo ali zavržemo. Ideologije lahko obravnavamo na nevrednosten način, toda konkretna ideologija ni nevrednostni sistem, ampak ravno obratno: ideologija je zgrajena okoli vrednot, norm, razlag in ciljev, ponuja optimalen koncept sveta oz. izsek iz sveta, svet normira, pove nam, kako naj (na tem izseku) živimo svoja življenja. Ideološke skupine se definirajo v opoziciji mi : oni (liberalci vs. komunitarci vs. anarhisti, verniki vs. ateisti, asketi vs. hedonisti, rasisti vs. demokrati in multikulturalisti, športniki vs. zanemarjenci, moj narod vs. njihov narod, naša znanost, naša umetnost, naša moda itn. vs. njihova). Skupina po navadi tudi zgradi svojo mitologijo in določi, kateri dogodki v njeni zgodovini in katere osebe so prelomni in najpomembnejši (v slovenski nacionalni literarni ideologiji so Trubar, Prešeren, Jurčič ključni, Hren, Koseski ali Koder pa moteči elementi). Ideologije so različne in zato govorimo o političnih, razrednih, rasnih, spolnih, vzgojnih, družinskih, kulturnih, estetskih itn. ter celo znanstvenih ideologijah. Isti človek pripada več ideologijam (ker pripada več skupinam) in si iz njih sestavlja svetovni nazor. Najpogostejša metafora za ideologijo so očala, skozi katera gledamo svet. Ideologija prebiva na vseh ravneh jezika od fonetike, leksike, metaforike do celote teksta in v vseh jezikih – v govoru, sliki, gledališču, filmu, glasbi, plesu, ritualu. Najbolje se počuti, če je lastnik ne opazi, zato potrebujemo druge, da jo pokažejo. Nekatere ideologije bomo pokazali na letošnjem seminarju.


Več o dogodku na domači strani: 48. Seminar slovenskega jezika, literature in kulture

Related categories

Uploaded videos:

video-img
34:15

Ideologija in slovenstvo

Mladen Dolar

Sep 03, 2012

 · 

3133 Views

Lecture
video-img
35:48

Jezik, nazori in nadzor

Marko Stabej

Sep 03, 2012

 · 

3641 Views

Lecture
video-img
40:29

Podobe ideologije v slovenski likovni umetnosti

Sarival Sosič

Sep 03, 2012

 · 

2314 Views

Lecture
video-img
27:50

Film, ki »mladini dviga kri«, ali kaj je ideološkega v praksi poučevanja jezikov

Nataša Pirih Svetina

Sep 03, 2012

 · 

2521 Views

Lecture
video-img
31:53

Ideologija heteronormativnosti, prevodna in jezikovna norma

Vojko Gorjanc

Sep 03, 2012

 · 

3277 Views

Lecture
video-img
45:55

Gorenjska v slovenski književnosti

Miran Hladnik

Sep 03, 2012

 · 

2633 Views

Lecture
video-img
35:00

Skrita ideologija v prevodih otroške literature

Nike Kocijančič Pokorn

Sep 03, 2012

 · 

4554 Views

Lecture
video-img
35:24

Istospolniki in podobna bitja

Roman Kuhar

Sep 03, 2012

 · 

2658 Views

Lecture
video-img
35:29

Ideologija v glasbi in ideologija o glasbi

Gregor Pompe

Sep 03, 2012

 · 

3021 Views

Lecture
video-img
38:04

Med ohranjanjem slovenščine in podporo večjezičnosti: Jezikovne ideologije v pro...

Mojca Stritar

Sep 03, 2012

 · 

2385 Views

Lecture