Ženske in znanost: kaj je mogoče videti in česa ne?
published: May 18, 2011, recorded: March 2011, views: 3471
Related content
Report a problem or upload files
If you have found a problem with this lecture or would like to send us extra material, articles, exercises, etc., please use our ticket system to describe your request and upload the data.Enter your e-mail into the 'Cc' field, and we will keep you updated with your request's status.
Description
Prispevek je sestavljen iz dveh delov. Prvi del je namenjen prikazu osnovnih rezultatov mednarodne raziskave o spolu in znanosti, v katero je bila vključena tudi Slovenija, drugi del pa je namenjen razmisleku o širšem zgodovinskem in aktualnem kontekstu problema »ženske in znanost« z vidika same strukture znanstvenega spoznanja.
Prvi del prispevka prikazuje rezultate mednarodne primerjalne raziskave Gender and Science, ki je potekala v 25 evropskih državah (Vodja raziskave je bila Maria Caprile s Centra za ženske študije v Barceloni, slovenski del pa sta opravili Eva D. Bahovec in Kaja Dolar). Raziskava je pokazala, da še vedno obstojijo pomembne razlike med moškimi in ženskami v znanosti – da imajo ženske v različnih vejah znanosti manjše možnosti, da so slabše plačane za enako delo, da težje napredujejo itn. Med največjimi preprekami za večje in kvalitetnejše vključevanje žensk v znanost pa je možnost oziroma nemožnost usklajevanja znanstvenega dela na eni strani in na drugi strani zaposlenosti z domačimi, družinskimi in gospodinjskimi deli. Takšni rezultati so značilni tako za večino evropskih držav kot za naš družbeni prostor.
Drugi del prispevka prikazuje položaj žensk v znanosti v širšem zgodovinskem in aktualnem družbenem kontekstu. Odgovor na izhodiščno vprašanje o tem, zakaj ni več žensk v znanosti, je zastavljen v okviru problema »vidnosti« in »nevidnosti«. Vprašanje »Kaj je mogoče videti?« je v nadaljevanju povezano in razrešeno v vprašanje »Kdo gleda in od kod?«. Dejstva, da ni več žensk v zgodovini znanosti, namreč ne moremo pojasniti zgolj s slabšimi objektivnimi pogoji (za izobraževanje in zaposlovanje itn.), ampak je problem sama struktura znanstvenega spoznanja kot takega. Pogled, znanstveni pogled, ne nazadnje: sadizem znanstvenega pogleda (ki so ga raziskovale Donna Haraway, Wendy Brown idr.), je izpostavljen kot tisto osrednje osišče v oblikovanju znanstvenega spoznanja, ki preprečuje in omejuje oboje: tako vključevanje žensk v znanosti kot možnost znanstvenega zapopadenja samega pojava in pojma »ženske« in »ženskosti« kot znanstvene kategorije.
Prispevek sklene misel, da vsega ni mogoče videti od vsepovsod – da pa je čas, ne le da odpremo nove zore kote, ampak da »odpremo« samo strukturo »znanstvenega pogleda« in spoznanja in jo podvržemo temeljiti teoretični in feministični kritiki.
Link this page
Would you like to put a link to this lecture on your homepage?Go ahead! Copy the HTML snippet !
Write your own review or comment: