About
Slovenija je postala z vstopom v Evropsko unijo zanimiva za različne skupine priseljencev. Med njimi še vedno prevladujejo prebivalci nekdanjih jugoslovanskih republik, vedno pogosteje pa se k nam priseljujejo tudi državljani drugih evropskih in neevropskih držav. S starši se v Slovenijo pogosto preselijo tudi otroci. Ti se ob prihodu vključijo v slovenske vrtce in šole in tako se po navadi začne njihovo prvo spoznavanje slovenščine. Pogosto se prav zaradi neznanja jezika kot enega od bistvenih dejavnikov uspešne integracije v družbo srečujejo z različnimi težavami pri spremljanju pouka, pogovoru z učitelji in slovenskimi vrstniki, sodelovanju v obšolskih dejavnostih ipd.
Projekt Uspešno vključevanje otrok, učencev in dijakov migrantov v vzgojo in izobraževanje, ki ga izvaja Center za slovenščino kot drugi/tuji jezik pri Oddelku za slovenistiko Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, pomeni začetek vzpostavljanja infrastrukture slovenščine kot drugega jezika za otroke, učence in dijake migrante, ki se vključujejo v slovenski osnovnošolski in srednješolski sistem vzgoje in izobraževanja.
Namen projekta je omogočiti, da bi otroci in starši migranti dosegli večjo sporazumevalno zmožnost v slovenščini in s tem tudi večje možnosti za uspešno izobraževanje v slovenskih šolah ter boljšo socialno vključenost.
Projekt je večplasten in obsega več ciljev, ki se med seboj dopolnjujejo in nadgrajujejo. V okviru projekta pripravljamo:
- opiše ravni jezikovnega znanja, ki bodo učiteljem v pomoč pri spremljanju in vrednotenju jezikovnega napredka in znanja učencev migrantov,
- učne načrte za poučevanje slovenščine kot drugega jezika,
- učbenike, delovne zvezke in priročnike za učenje slovenščine kot drugega jezika za različne starostne stopnje,
- slikovno gradivo za učenje slovenščine kot drugega jezika,
- pilotne tečaje slovenščine za otroke in starše migrante.
Operacijo delno financira Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada ter Ministrstvo za šolstvo in šport. Operacija se izvaja v okviru Operativnega programa razvoja človeških virov za obdobje 2007–2013, razvojne prioritete: Enakost možnosti in spodbujanje socialne vključenosti; prednostne usmeritve: Povečanje dostopnosti in enake možnosti v sistemu vzgoje in izobraževanja.
Več o konferenci na projektni strani.
Videos

Language teaching in Malta: Finding a balance between il-Malti ‘lingwa nazzjonal...
Feb 11, 2011
·
2980 views

Pozdravni nagovor
Feb 11, 2011
·
2526 views

Odmevi na projekt – okrogla miza
Feb 11, 2011
·
3218 views

Predstavitev projekta in rezultatov
Feb 11, 2011
·
2808 views

Predstavitev projekta in rezultatov
Feb 11, 2011
·
2929 views

Prišel, gledal, molčal: Priseljenci in jezikovna politika
Feb 11, 2011
·
3647 views

Pozdravni nagovor
Feb 11, 2011
·
2287 views